Fiat Fiorino Arıza Lambaları Anlamları

Fiat Fiorino Arıza Lambaları Anlamları

Fiat Fiorino Aracınızda beliren ikaz lambasının anlamını bilmiyorsanız doğru yerdesiniz. Sizin için Fiat Fiorino arıza lambalarını resimli bir şekilde anlamları ile birlikte aşağıda listeledik. Fiat Fiorino İkaz ışıkları Hakkında mümkün oldukça detaylı bilgiler vermeye çalıştık. Fiat Fiorino aracınızda oluşan bu arıza lambalarının çözümlerini nasıl yapabileceğiniz hakkında küçük notlar düştük. Fiat Fiorino arıza lambaları tablosunda merak ettiğiniz ve ilgili arıza lambası ile ilgili işinize yarıya bilecek güncel ve yeni bütün bilgilere yer verilmiştir.

Fiat Fiorino Arıza Lambaları Anlamları
Fiat Fiorino Arıza Lambaları Anlamları

Fiat Fiorino ; fiat gurubun hafif ticari veya geniş aileler için binek olarak kullanılan oldukça tasarruflu bir araçtır. Fiorino diğer araç türlerine göre geniş hacmi ve çok bireyli ailelerin vazgeçilmezidir. Yakıt tasarrufu sayesinde çokca tercih edilen Fiorino da diğer araçlar gibi zaman zaman bazı teknik arızalar verebilmektedir. Aracınızı ilk çalıştırdığınızda bazı arıza lambaları yanabilir ve bir süre sonra sönebilir. bu normal bir durumdur ve endişelenmenize gerek yoktur. Fiorino aracınızda arıza lambası yanıyor ve bir daha sönmüyor veya sürekli yanıp sönüyor ise bu durumda birşeyler yapmanız gerekebilir.

Fiorino Gösterge paneli arıza lambaları konusuna değinmekteyiz. Fiorino gösterge ikazları için bulabileceğiniz en geniş arşivi sunduğumuzu belitrmek isteriz. Hiç vakit kaybetmeden Fiorino arıza lambaları hakkında hazırladığımız detaylı rehberimizi sizlere sunalım. Aşağıdaki tablo aracılığı ile ilgili arıza lambanızın resmini ve karşısında nedenleri ve ek açıklamalarını bulabilirsiniz.

fiorino ikaz lambaları
fiorino ikaz lambaları

Fiat Fiorino Arıza Lambaları Anlamları Tablo

Fren
Fiat Fiorino fren uyarı lambası kırmızı renkte yanarsa, bu aşağıdaki nedenlerden dolayı olabilir:
1. El freni çekilmiştir.
2. Fren sıvısı seviyeleri düşüktür.

Ne yapmalı?
El freninin tamamen serbest bırakıldığından emin olunuz. Uyarı lambası hala yanıyorsa, fren sıvısı seviyelerini kontrol ediniz. Fren sıvısı seviyesi önemli ölçüde düştüyse, bir sızıntı olduğunu gösterebilir. Fren sıvısı eklemek için kapak (A) çıkarılmalı ve MAX işaretini aşmadan fren sıvısı eklenmelidir. Rezervuara kirli madde girmemesine dikkat edilmelidir; aksi takdirde sistem kontamine olur. Tutela Top 4 fren sıvısını kullanmanız tavsiye edilir.
hava yastığı
Fiat Fiorino araba modelinde, MAR konumuna anahtar çevrildiğinde kısa bir süreliğine hava yastığı uyarı lambası yanmalıdır. Eğer bu lamba anahtar çevrildiğinde yanmazsa veya sürüş esnasında yanarsa, güvenlik sistemlerinde bir potansiyel arıza olabilir. Bu durumda hava yastıkları veya emniyet kemeri gerdiricileri çarpışma anında devreye girmeyebilir. Ayrıca, emniyet sistemi beklenmedik şekilde yanlışlıkla açılabilir. Tüm bağlantıları kontrol etmek için koltuk altındaki kabloları ve bağlantıları kontrol edin. Sistemi en kısa zamanda servis ettirin.
aşırı ısınma
Fiat Fiorino araba modelinde, motorun aşırı ısınması durumunda, soğutucu sıvı sıcaklıkları çok yüksek olduğunda kırmızı renkte bir uyarı lambası yanar. Eğer bu lamba yanarsa:
1. Araçtan inin ve motoru durdurun.
2. Motorun soğumasını bekleyin.
3. Motor soğutma kabını kontrol edin ve soğutucu seviyesinin MIN işaretinin altına düşmediğinden emin olun.
4. Soğutucu seviyesi düşükse sıvı ekleyin. Seviye çok düşükse, Paraflu Up ile distile suyun %50 karışımını motor soğutma kabına (A) yavaşça dökün. Paraflu Up ve distile suyun %50-%50 karışımı -35°C'ye kadar donma koruması sağlar.
Pil
Fiat Fiorino araba modelinde, sürüş esnasında kırmızı renkte bir pil uyarı lambası yanarsa, bu şarj edilmediği anlamına gelir ve motor belirli bir süre sonra kapanabilir. Hemen önemli olmayan tüm elektrik sistemlerini kapatın ve en yakın tamir atölyesine gitmeye çalışın.
ABS
Anti-blokaj fren sistemi (ABS), sert frenleme veya acil durumlarda tekerleklerin kilitlenmesini önler ve sürücünün yönlendirmesine devam etmesine izin verir. Fiat Fiorino ABS uyarı lambası, sürüş esnasında turuncu renkte yanarsa, bu ABS sisteminin çalışmadığı anlamına gelir. Ancak, normal fren sistemi etkinliğini korur, ancak bu ABS'nin ek güvenliği olmadan gerçekleşir. ABS arızası genellikle sensörden veya tekerleklerde aşınmış / kırık kablolardan veya bağlantılardan kaynaklanır.
*Uyarı*
Fiat Fiorino ABS Uyarı Lambası ve fren uyarı ışığı Fiat Fiorino Fren Uyarı Işığı her ikisi de yanıyorsa, Elektronik Fren Güç Dağıtımında (EBD) bir arıza olduğu anlamına gelir. Bu sistem, bireysel tekerleklerdeki fren kuvvetinin miktarını otomatik olarak değiştirerek frenleme yeteneğini artırır. Sert frenleme esnasında, arka tekerleklerin beklenmedik şekilde kilitlenmesi mümkündür. Sistemi hemen kontrol ettirin.
ESP
ESP (Elektronik Stabilite Programı) ve Çekiş Kontrolü (Plus) sistemi, virajlarda ve hızlanırken artan stabilite sağlar. Fiat Fiorino ESP uyarı lambası aşağıdaki nedenlerden dolayı yanar:
• ESP uyarı lambası sürüş esnasında sönmüyorsa veya ASR OFF düğmesi ledi ile birlikte yanıyorsa, ESP sisteminin arızalı olduğunu gösterir. Bazen bu, aynı bileşenleri paylaştığı için bir ABS sensörü ile ilgilidir.
• ESP uyarı lambası yanıp sönerse, ESP sisteminin aktif olduğu ve aracın stabilizasyonuna yardımcı olduğu anlamına gelir.
Yağ basıncı
Fiat Fiorino araç modelinde, düşük yağ basıncı uyarı lambası aşağıdaki nedenlerden dolayı kırmızı renkte yanar:
Düşük motor yağı basıncı
Bu, yağ basıncının düşük olduğu ve motordaki yağ dolaşımının azaldığı anlamına gelir. Yağlama doğru şekilde çalışmayabilir ve önemli hasara neden olabilir. En kısa sürede durun, motoru kapatin ve bir Fiat tamir atölyesiyle iletişime geçin.
Tükenmiş Yağ
Bu, DPF'ye sahip Multijet Fiat Fiorino sürümleri için geçerlidir. Uyarı lambası kırmızı renkte yanıp söner. İlk uyarıdan sonra, her motor başlatılışında, uyarı lambası yaklaşık 60 saniye boyunca yanıp sonra yağ değiştirilene kadar her 2 saatte bir yanmaya devam eder. Yağı en kısa zamanda değiştirin.
kapılar
Bu kırmızı renkteki uyarı lambası, Fiat Fiorino aracındaki kapıların veya bagaj kapağının düzgün şekilde kapatılmadığını gösterir.
Düşük Yağ
Fiat Fiorino araç modelinde, motor yağı seviyesinin minimum güvenli sınırların altına düştüğünü gösteren kırmızı renkte bir uyarı lambası yanar. En kısa sürede motor yağı ekleyin.
Motor yağı ekleme işlemi
1. Motoru düz zeminde durdurun ve motor yağını kademeli olarak artırarak ekleyin.
2. Dipçiği (A) kullanın ve önce temizleyin, ardından motorun içine geri yerleştirin.
3. Az miktarda yağ ekledikten sonra (B), dipçiği tekrar çıkarın.
4. Yağ eklemeye devam edin ve dipçiği kontrol etmeye devam edin, yağ seviyesi dipçiğin MAX işaretine ulaşana kadar.
5. Aşırı yağ doldurduğunuzdan emin olmayın, aksi takdirde hasara neden olabilirsiniz.
Motoru kontrol et
Fiat Fiorino araç modelinde, kontrol motoru uyarı lambası turuncu renkte yanar ve aşağıdaki nedenlerden dolayı oluşur:
Multijet ve benzinli versiyonlar
Sürekli bir kontrol motoru ışığı ile, bu mümkün olan bir enjeksiyon sistemi / EOBD motor kontrol sistemi arızası, yakıt / ateşleme sistemindeki bir hata yüksek egzoz emisyonlarına, olası performans eksikliğine, kötü yol tutuşuna ve yüksek yakıt tüketim seviyelerine neden olabilir. Araç hala orta hızlarda kullanılabilir.
Yanan bir ışık
Yanan bir kontrol motoru ışığı, muhtemel bir motor arızası anlamına gelir ve katalizör hasarına neden olabilir. Işığın yanması durana kadar motor hızını yavaşlatın. Işık tekrar yanarsa, hemen kontrol ettirin.
Tanı
Hatalar sistemde kaydedilir ve teşhis ekipmanının okunmasını gerektirir.
Partikül filtresi
Fiat Fiorino araç modelinde, dizel partikül filtresi uyarı lambası, filtre regenerasyonu için sürücü müdahalesinin gerektiği durumlarda yanar. Bu genellikle otomatik bir süreçtir, ancak bazen sürücü müdahalesi gerekebilir. Uyarı lambası, filtre dizel isleriyle tıkandığında ve sürüş koşulları sürecin otomatik olarak tamamlanmasına izin vermediğinde turuncu renkte yanar. Filtreyi temizlemeye yardımcı olmak için:
1. Araçla sürmeye devam edin.
2. Mümkünse durma veya yavaşlama gerektirmeyen bir yolda.
3. Motor hızını makul bir seviyede tutun.
4. Temizleme işlemi tamamlandığında, uyarı lambası sönecektir.
kızdırma bujisi
Mar konumuna anahtar çevrildiğinde, ısı bujisi uyarı lambası turuncu renkte yanar ve ısı bujileri ısındığında söner. Isı bujileri söndüğünde motoru çalıştırın. Soğuk hava koşullarında uyarı lambası daha uzun süre yanık kalacaktır.
Yanan ısı bujileri ışığı
Sıcaklık bujisi ısınma sisteminde bir arıza olduğunda uyarı lambası yanıp söner.
Dizel Filtre
Bu uyarı lambası, dizel filtresinde su varlığı olduğunda turuncu renkte yanar. Bu, enjeksiyon sisteminde ciddi hasara ve düzensiz motor çalışmasına neden olabilir. Su dolu dizel hemen boşaltılmalıdır. Yakıt ikmali yapıldıktan sonra uyarı lambası yanarsa, su yakıt deposuna girebilir. Bu durumda, motoru derhal durdurun ve bir Fiat tamir atölyesiyle iletişime geçin.
Alarm Arızası
Araç ve kilit uyarı lambası, Fiat Fiorino aracının koruma sistemi arızası uyarı lambasıdır. Turuncu renkte yanar ve alarm arızası veya hırsızlık girişimi bildirir.
Fiat Kod Sistemi
Fiat Kod sistemi, anahtar kontağından çıkarıldığında her seferinde hırsızlığa karşı koruma sağlayan bir motor inhibisyon sistemi olarak çalışır. Motor her başlatıldığında (kontak MAR konumuna getirildiğinde) bir tanıma kodu, motor kontrol ünitesine (ECU) gönderilir ve motor inhibitörü devre dışı bırakılır. Her anahtarın kendine özgü bir kodu vardır ve bu kod, araç ECU'sunda saklanmalıdır. Fiat Fiorino Alarm Arıza Uyarı Lambası uyarı lambası, kod tanınmadığında yanar. Bu durumda anahtarı STOP konumuna getirip tekrar MAR konumuna getirin ve yeniden deneyin. Bu başarısız olursa, başka bir anahtar deneyin. Bu ayrıca yeterince şarj edilmemiş veya bitmiş bir pil nedeniyle de olabilir. Bir yardımcı pil veya kurşun geçişleri kullanın.
Fiat Kod sistemi hatası
Uyarı lambası Fiat Fiorino Alarm Arıza Uyarı Lambası Fiat Fiorino Kontrol Motoru Uyarı Lambası ile birlikte yanıyorsa, Fiat Kod sistemi arızası olduğunu gösterir.
İmmobilizer ışığı yanıp sönüyor
Sürüş sırasında, immobilizer ışığı Fiat Fiorino Alarm Arıza Uyarı Lambası yanıp sönerse, aracın motor inhibitörü tarafından korunmadığı anlamına gelir.
İmmobilizer ışığı yanıyor
Sürüş sırasında immobilizer ışığı (yanmayan) Fiat Fiorino Alarm Arıza Uyarı Lambası yanarsa, sistem bir öz test gerçekleştiriyor demektir. Durduğunuzda, kontağı STOP konumuna getirin, ardından MAR konumuna getirin ve ışık yanmazsa, herhangi bir arıza tespit edilmemiştir. Uyarı lambası yanıyorsa, işlemi tekrarlayın, ancak anahtarı STOP konumunda 30 saniyeden fazla bırakın.
Işıklar
Bu uyarı lambası, dış ışıkların arızalanması nedeniyle turuncu renkte yanar. Fiat Fiorino dış ışıkları arıza uyarı lambası aşağıdaki nedenlerden dolayı yanabilir:
• Yan farlar / park lambaları.
• Stop lambaları.
• Arka sis lambaları.
• Yön göstergeleri.
• Plaka lambaları.
Uyarı lambası, patlamış bir ampul veya sigorta (veya her ikisi) veya elektrik bağlantısındaki bir hatadan kaynaklanan bir arıza nedeniyle yanar. Fiorino'un belirli versiyonlarında, genel uyarı üçgeni Fiat Fiorino Generic Uyarı Lambası yerine yanar.
Genel
Fiat Fiorino turuncu / sarı ünlem işareti içeren genel uyarı üçgeni, genel bir uyarı lambasıdır. Aşağıdaki nedenlerden dolayı yanar:
Motor yağı basınç sensörü
Uyarı üçgeni, motor yağı basınç sensöründe bir arıza tespit edildiğinde yanar.
Dış ışıkların arızalanması
Fiorino'nun belirli versiyonlarında (ayrılmış bir lambası olmayan versiyonlar), dış ışıkların arızalanması nedeniyle uyarı üçgeni yanar.
Yakıt kesme anahtarı
İnertial yakıt kesme anahtarı tetiklendiğinde uyarı üçgeni yanar. Fiat Fiorino yakıt kesme anahtarını sıfırlamak için:
• kontağı MAR pozisyonuna getirin;
• sağ sinyali açın;
• sağ sinyali kapatın;
• sol sinyali açın;
• sol sinyali kapatın;
• sağ sinyali açın;
• sağ sinyali kapatın;
• sol sinyali açın;
• sol sinyali kapatın;
• kontağı STOP pozisyonuna getirin.
Park sensörleri
Fiorino'nuz park sensörleri ile donatılmış olsa da ayrılmış bir uyarı lambası yoksa, genel üçgen arıza tespit edildiğinde yanar.
Fren Balataları
Fiat Fiorino fren balataları uyarı lambası, ön fren balataları aşırı yıprandığında ve değiştirilmesi gerektiğinde turuncu renkte yanar.
Park Sensörleri
Fiat Fiorino park sensörleri uyarı lambası, bir arıza tespit edildiğinde turuncu renkte yanar. Park sensörlerinin kirden veya herhangi bir şekilde engellenip engellenmediğini kontrol etmek için temiz olduğundan emin olun.
Fiat Fiorino Arıza Lambaları Ve anlamları ile iligli sizin için oluşturduğumuz tablo.

 

Fiat Egea Arıza Kodları Anlamları

Yorum yapın